Erzurum’un Kültürel Mirası ve Tarihi.

   Hiç kuşku yoktur ki ülkemiz kültürel açıdan oldukça zengin bir şehirdir ki turizmin ülkemizde gelişmiş bir sektör olmasından da bu anlaşılıyor zaten. Bugün sizlere Erzurum’un tarihinden ve güzel gezilecek yerlerinden bahsedeceğim. Ayrıca Fethiye camisi konusunu da içeren diğer makalemize de bakmanızı tavsiye ederim.

   Erzurum Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Tahminlere göre Erzurum ilk olarak milattan önce 4900 yılında Doğu Roma İmparatorluğu yani namı değer Bizans İmparatorluğu’nun sınırları içerisinde kurulmuştur. Roma İmparatorluğu’ndan sonra Erzurum Gürcüler, Saltuklular, İlhanlılar, Moğollar, Selçuklular, Karakoyunlular, Akkoyunlar, Osmanlılar, Urartular, Kimmerler, İskitler, Medler, Persler, Sasaniler, Araplar, Safaviler gibi toplulukların etkisinde ve bazılarının da hükümranlığında kalmıştır. Bu yüzden birçok ırka ait kültürün de etkisinde kalmıştır.

   Bu kültür karmaşasının en iyi yansımasını mimaride görmek mümkündür. Farklı kültürlerin zamanla birbirleriyle etkileşiminin sonucu olarak mimari de bundan etkilenmiştir.

   Erzurum’daki en güzel yapılardan birisi de Erzurum Kalesi’dir. Zamanında bu kale Doğu Roma Hükümdarı, İmparator Theodosius tarafından 415 yılında inşa ettirilmiştir. Erzurum Kalesi şehrin güvenliğini sağlamakla sorumlu olan muhafızların bulunduğu iç kale ve halkın yaşamını sürdürdüğü sokakların ve caddelerin bulunduğu dış kale olarak niteleyebileceğimiz iki ana bölümden oluşmuştur.

   Erzurum’un güzel yapılarından birini daha inceleyelim, Çift Minareli Medrese. 13. Yüzyılın Anadolu Selçuklu Devleti hükümdarı Alaaddin Keykubat’ın kızı Hundi Hatun veya İlhanlı Hanedanı’nın üyelerinden Padişah Hatun tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. Kadınlar tarafından yapıldığı için bu medreseye Hatuniye Medresesi de denilmektedir.

   Bir diğer eserimiz de Saltuklu Beyliği’nden Emir Saltuk’a ait olduğu ve 12. Yüzyılın sonlarında yapıldığı düşünülen Üç Kümbetler Anıt Mezarıdır. Diğer iki kümbetin kime ait olduğu bilinmese de 14. Yüzyılda inşa edildikleri tahminler arasındadır.

   Erzurum’un doğal güzellikleri arasında yer alan Tortum Şelalesi de gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Bu şelale tortum çayı üzerinde zamanla doğal olarak oluştuğu düşünülen bir şelaledir. Tahminlere göre Tortum Gölü’nün Tek Vadisi’ndeki heyelanın kütlesini aşarak dökülmesiyle oluşmuştur. Yaklaşık 21 metre genişliğinde ve 48 metre yüksekliğindedir. Şelalenin önüne kurulan izleme merdivenleri de turistlerin ilgisini oldukça çekmektedir. Bu şelale Dünya’nın en büyük şelaleleri arasındadır ve ihtişamıyla dikkat çekmektedir.

   Son olaraksa bizim Cumhuriyet Tarihimiz açısından önemli bir yapıya dikkat çekmek isterim ki bu da Kongre Binası’dır. Erzurum Kongresi’nin yapıldığı binayı da ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

   Erzurum’un adının siz meraklı gezginlerin ilgisini çekeceğini düşündüğüm bir hikayesi vardır. Doğu Roma İmparatorluğu’nun bu topraklarda hükümranlık sürdüğü dönemde bu şehir Rum Ülkesi olarak biliniyormuş. Bu sebepten ötürü zamanında Anadolu Selçuklu Devleti bu şehrin adını “Arz-ı Rum” yani Rum Şehri olarak değiştirmeye karar vermiştirler.

   Günümüzde Erzurum’da Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük kenti olarak geçmekte ve 150,000 öğrenciye de ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Şehirdeki öğrenciler sayesinde şehir her daim canlı ve dinamiktir.  Erzurum aynı zamanda sahip olduğu geniş ovaları sayesinde tarım ve hayvancılık açısından önemli bir yer teşkil etmektedir. Elimizdeki verilere göre Erzurum’un nüfusunun yaklaşık olarak yarısı erkeklerden yarısı da kadınlardan oluşuyor.

   Sonuç olarak Erzurum’un tarihsel ve kültürel önemi elbette ki göz ardı edilemez. Bugün Erzurum’un güzelliklerinden elimden geldiğince bahsetmeye çalıştım sizlere. Eğer siz de Erzurum’a gitmeyi düşünüyorsanız size kesinlikle bir Erzurum Rehberi önderliğinde gitmenizi öneririm. Rehber olarak tavsiyem Bilal Çağatay Erentürk’tür. Kendisine bu telefon numarasından ulaşabilirsiniz. 0533 517 98 59 Erzurum gezi rehberi başlığı altında da rehber Bilal Çağatay Eren Türk’le karşılaşmanız mümkündür.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s